Ювілейна виставка “НАПН України – 20 років”

21 березня 2012 року у Педагогічному музеї України відбулося урочисте відкриття ювілейної виставки «Національній академії педагогічних наук України – 20 років».

Виставку відкриває О.В. Сухомлинська

Відкриваючи виставку, з вітальним словом до присутніх звернулася академік-секретар відділення загальної педагогіки та філософії освіти О.В. Сухомлинська. На відкриття виставки завітали академіки-секретарі відділень загальної середньої освіти та вищої освіти О.І. Ляшенко та М.Б. Євтух, директори та співробітники підвідомчих установ Академії, почесні гості.
Згідно з концепцією, виставка складається з трьох розділів: «Сьогодення», «Хроніка становлення і зростання», «Натхнення».

На відкритті виставки, фото 2

У першому розділі у формі плакатів, розроблених співробітниками музею, представлено місію, основні завдання Академії та її сучасну структуру. Відповідно до тематики здійснюваних досліджень наукові установи Академії об’єднано у п’ять відділень: загальної педагогіки та філософії освіти, психології, вікової фізіології та дефектології, загальної середньої освіти, професійної освіти і освіти дорослих, вищої освіти. Окремі вітрини присвячено провідним ученим – засновникам Академії та керівництву НАПН України.

На відкритті виставки, фото 3

Акцентним у розділі «Сьогодення» є підрозділ «Ми вас пам’ятаємо», де подано фото та коротку інформацію про тих членів і співробітників Академії, яких, на жаль, уже немає з нами. З плином часу не забуваймо їхні імена, їхній творчий доробок, те педагогічне добротворення, що стало надійним фундаментом для нашої Академії.
У розділі «Хроніка становлення і зростання», побудованому за історико-хронологічним принципом, представлено 19 підвідомчих установ Академії відповідно до дати створення. Це 10 науково-дослідних інститутів, 6 центрів, Університет менеджменту освіти, ДНПБ України ім. В.О. Сухомлинського, Педагогічний музей України.

На відкритті виставки, фото 4

4 березня 1992 року Президент України Л.М. Кравчук прийняв пропозицію групи провідних учених і підписав Указ «Про заснування Академії педагогічних наук України» як вищої галузевої наукової установи. На виконання Указу Президента 16 червня 1992 року Кабінет Міністрів прийняв відповідну постанову. Академія почала функціонувати.
У 1992 році до складу Академії входило три установи: Науково-дослідний інститут педагогіки, Науково-дослідний інститут психології та Педагогічний музей, які відкривають експозицію другого розділу.

На відкритті виставки, фото 5

Далі у хронологічному порядку представлено інші підвідомчі установи Академії. За концепцією виставки, кожній установі пропонувалося подати інформацію у формі двох презентаційних плакатів за принципом: історія і сьогодення. Якихось строгих регламентацій щодо змісту представлених на виставку матеріалів не було, іншими словами, організатори виставки спонукали експонентів до творчості, відтак експозиція радує неординарними дизайнерськими рішеннями учасників виставки. Скажімо, Інститут психології ім. Г.С. Костюка подає свою історію у світлинах, Львівський науково-практичний центр професійно-технічної освіти розміщенням фотографій співробітників відображує ювілейну дату – «20-річчя Академії», на стенді ДНПБ України ім. В.О. Сухомлинського на почесному місці – фото фундаторів бібліотеки. Надзвичайно вдалими з експозиційного погляду є банери Навчально-науково центру професійно-технічної освіти. Загалом, усі представлені на виставку інформаційні матеріали напрочуд цікаві і оригінальні.

Святковий концерт, фото 1

Окрім створення установ, у історії Академії, звісно, були й інші важливі дати, які відбито у підрозділах «АПН України – 10 років» (2002), «АПН України – 15 років» (2007), «видання «Енциклопедії освіти» (2008), «Надання Академії статусу національної» (2010), «Нагороди Академії» Завершується розділ вітринами, де графічно представлено основні результати діяльності НАПН України за 2011 рік. Матеріали для оформлення цих вітрин люб’язно надано начальником науково-організаційного відділу Президії НАПН України Регейло І.Ю.

Святковий концерт, фото 2

Сьогодні НАПН України функціонує як потужний науковий і навчальний центр. Безперечно, це стало можливим саме завдяки професійності, ентузіазму, злагодженій, наполегливій творчій праці всіх співробітників Академії. Тому цілком закономірно, що увінчує експозицію «НАПН України – 20 років» розділ «Натхнення», який, поза всяким сумнівом, є окрасою виставки. Справді, людина – творець, і вона не може не творити, в цьому сенс її існування. Можна з впевненістю стверджувати, що в установах Академії панує творча аура, адже багато співробітників, які досягли майстерності в науці, розкрили свої таланти і в інших видах творчості.

Святковий концерт, фото 3

У розділі представлено близько 300 авторських робіт: образотворче мистецтво, художні світлини, вишивка, кераміка, вироби з солоного тіста, іграшки з мила, бісероплетіння, витинанки, в’язаний одяг, ляльки з ниток, писанки, біжутерія і навіть кулінарні вироби. Дивлячись на ці роботи, їх розмаїття, неповторність і довершеність, справді переживаєш почуття естетичної насолоди і мимоволі згадуєш фразу: «Талановита людина талановита в усьому» – на виставці науковці Академії ще й художники, фотографи, майстри рукоділля.

Учасники та почесні гості виставки

Виставка «НАПН України – 20 років» є яскравим наочним свідченням того, що накопичений за минулі два десятиліття науковий потенціал дає підстави НАПН України впевнено дивитися в майбутнє, чекати нових звершень та адекватних відповідей на виклики часу, забезпечити в XXI столітті якісно новий за змістом і формою рівень наукового і кадрового забезпечення системи вітчизняної освіти.
Після презентації експозиції відбулося нагородження учасників виставки дипломами за підписом Президента НАПН України В.Г. Кременя, а завершилися урочистості святковим концертом.
Виставка працюватиме до 31 травня 2012 року.

Олександр МІХНО,
провідний науковий співробітник
Педагогічного музею України,
автор концепції виставки

Перезентація до відкриття виставки (590 downloads )