«Віртуальна фотовідеовиставка «Уроки війни» (освіта України під час російсько-української війни)»

Російська збройна агресія проти України, розпочата 24 лютого 2022 р., порушила Загальну декларацію прав людини, зокрема статтю 26 про освіту. Росія цілеспрямовано знищує право людини на освіту, руйнує навчальні заклади, вбиває українських дітей. Ці злочини проти українського народу мають бути задокументовані та висвітлені для широкої громадськості.

З початком гарячої фази війни науковці Педагогічного музею України розпочали збір опублікованих матеріалів про освіту в Україні під час війни. Ми формуємо архів візуальних матеріалів про освітян – героїв війни, педагогів-волонтерів, учнів і студентів, зруйновані навчальні заклади.

Метою проєкту стало наукове опрацювання (систематизація, узагальнення та інтерпретація) матеріалів про освіту під час війни і на цій основі – створення віртуальної фотовідеовиставки «Уроки війни» (освіта України під час російсько-української війни)» на сайті музею http://pmu.in.ua/, в якій відображається вплив війни на освітній процес в Україні та задокументовано терористичні дії росії проти цивільного населення України.

Усі фото оформлені в одному стилі (написи «Уроки війни», назва розділу виставки). Натиснувши на фотографії чи підписи до них, ви перейдете на офіційну сторінку музею у соціальній мережі «Фейсбук», де подано розгорнуту інформацію із зазначенням джерел. Тут надаємо фото та систематизовану інформацію.

Віртуальна виставка поділяється на 5 тематичних розділів:  

  1. «Вкрадене дитинство»;
  2. «Зруйновані школи»;
  3. «Освітяни в ЗСУ»;
  4. «Покликання – Учитель»;
  5. Відеоматеріали «Уроки війни».

Розділ І: «Вкрадене дитинство»

Розповідає про долі дітей в умовах російсько-української війни, історії українських школярів, які втратили домівку або лишилися сиротами чи змушені були емігрувати до інших країн. Станом на 17 січня 2023 року за даними онлайн-платформи «Діти війни», яка є універсальним каналом звʼязку з правоохоронними органами (Національною поліцією України, Офісом Генерального прокурора, Національним інформаційним бюро): 456 дітей загинули, 897 — поранені, 336 — зниклі, 9042 — знайдені, 13899 — депортовано, 125 — повернуто від початку повномасштабної війни. Онлайн-платформа «Діти війни»: https://childrenofwar.gov.ua/

 

Розділ ІІ: «Зруйновані школи» 

У розділі фотодукоментовано будівлі навчальних закладів України, умисно пошкоджених чи знищених внаслідок бомбардувань російськими збройними силами. За даними Міністерства освіти і науки України, станом на 11 березня 2023 року 3045 закладів освіти постраждали від бомбардувань та обстрілів: 2730 закладів освіти постраждали, 415 зруйновано повністю. Міністерство освіти і науки України на порталі «Освіта під загрозою» збирає дані про руйнацію та пошкодження українських шкіл під час війни: https://saveschools.in.ua/.

 
 
 
 
 

Розділ ІІІ: «Освітяни в ЗСУ» 

Тут зібрані розповіді про вчителів, викладачів вишів, науковців, які вступили до Збройних Сил України і ціною власного життя захищають територіальну цілісність України.

 
 
 
 
 
 

 

Розділ ІV: «Покликання – Учитель» 

«Покликання учителя є навчання учнів своєю Поведінкою, своїми Знаннями, своєю Людяністю, свою Свободою, своєю Любов’ю, своїм Щастям, своїм Талантом»

Іван Зязюн

У розділі показана педагогічна та волонтерська діяльність українських учителів в надскладних умовах війни.

 
 
   

 

Розділ V: Відеоматеріали «Уроки війни»

1.Ютуб-канал Педагогічного музею. Уроки війни. Як українські школярі наближають перемогу. Ч. 1.

 

2. Ютуб-канал Педагогічного музею. Уроки війни. Як українські школярі наближають перемогу. Частина 2. 

 

3. Ютуб-канал Педагогічного музею. Уроки війни. Педагоги-волонтери.

 

4. Ютуб-канал Педагогічного музею. Освітяни в Збройних Силах України | До Дня Захисників та Захисниць України.

 

5. До Дня працівників освіти миколаївський телеканал «МАРТ» випустив кліп за учасю вчителів Миколаєва. Пісню виконують педагоги на тлі зруйнованих росіянами навчальних закладів міста.

 

6. Ютуб-канал Педагогічного музею. Уроки війни: освіта України під час російсько-української війни.

 

7. Ютуб-канал Педагогічного музею. Покликання учитель: про навчання дітей у метро та в укриттях. 

 

8. Ютуб-канал Педагогічного музею. Уроки війни: Зруйновані школи. Частина 1.

 

9. Ютуб-канал Педагогічного музею. Уроки війни: Вкрадене дитинство.

10. Ютуб-канал Педагогічного музею. Уроки війни: Зруйновані школи. Частина 2.

 

Співробітники Педагогічного музею України продовжують працювати над онлайн-проєктом «Уроки війни». Тому «Віртуальна фотовідеовиставка «Уроки війни» (освіта України під час російсько-української війни)» буде постіно оновлюватися, поповнюючися новими матеріалами. 

Над виставкою працювали

наукові співробітники

Педагогічного музею України