10 кроків Педагогічного музею України назустріч людям з інвалідністю

Створення доступного середовища і доступних послуг – невід’ємна умова для реалізації прав і свобод людей з інвалідністю. Відповідно до Конвенції ООН «Про права інвалідів» люди з особливими потребами мають право нарівні з іншими брати участь у культурному житті і мати доступ до творів культури в доступних форматах, в тому числі до музейних експозицій.

З 2017 р. в Педагогічному музеї України започатковано окремий напрям діяльності – застосування інклюзивних практик в музейному просторі, який є складовою основних напрямів роботи музею: науково-дослідної, фондової, науково-методичної, науково-експозиційної, екскурсійної діяльності.

На основі вивчення досвіду колег та із залученням експертів (насамперед психологів і фахівців зі спеціальної педагогіки) було складено план дій, який було реалізовано впродовж 2017-2019 рр.

В узагальненій формі проведену роботу можна узагальнити у вигляді такого алгоритму дій: визначення фахівця, відповідального за проведення інклюзивних програм, → залучення експертів → навчання співробітників → реалізація інклюзивних програм → інформування про проведені заходи з метою залучення цільової аудиторії і поширення власного досвіду.

Подаємо звіт за результатами діяльності музею у вигляді 10 фото з розгорнутими підписами:

1. Реалізація музейно-освітнього проекту «Школа для музейників по роботі з особливими відвідувачами»  спільно з Незалежною асоціацією психологів (2017; теоретичні та практичні заняття для музейних працівників Києва, Львова, Харкова, Чугуєва та Нетішина).

2. Адаптація виставок Педагогічного музею України для осіб з тяжкими порушеннями зору  (2017-2019; виставки «Українська книга 1917-1921 рр.», «Реклама у педагогічній періодиці І половини ХХ ст.», «Шкільний портфель. Виставка-фантазія одного предмета», міжнародна мобільна виставка «Шляхи освіти слов’янських народів».

3. Організація Всеукраїнської конференції «Інклюзія в музеї: простір рівних можливостей» (2019, співорганізатори: музей історії Києва, Незалежна асоціація психологів).

4. Проведення екскурсій в Педагогічному музеї України для осіб з тяжкими порушеннями зору (2017-2019; всього проведено понад 30 екскурсій, зокрема 2 у межах проекту UNDP Ukraine / ПРООН в Україні «Вікенд необмежених можливостей».

5. Поповнення фондів музею дитячими книгами шрифтом Брайля (завдяки Оксані Потимко, керівнику Львівського обласного осередку ВГО «Українська спілка інвалідів – УСІ», та Юлії Патлань, керівнику Міжнародної науково-дослідної групи «Василь Ярошенко і його доба»).

6. Організація семінару «Аудіодискрипція для сфери культури»  (театри, музеї, музична школа) по роботі закладів культури з незрячими спільно з Українською спілкою людей з інвалідністю і Національною спілкою театральних діячів України (2017).

7. Консультації колег-музейників із регіонів України щодо роботи з особливими відвідувачами (2017-2019; Боярка, Косів, Коломия, Львів).

8. Асистування на екскурсіях у колег з інших музеїв, які долучаються до роботи з особливими категоріями відвідувачів (Державний політехнічний музей).

9. Участь у Міжнародному грантовому виставковому проекті «Одяг, люди та мистецтво»  у співпраці з Національним музеєм народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й.Кобринського (керівник Проекту та автор ідеї — завідувач Косівського музею народного мистецтва та побуту Гуцульщини  Вікторія Яремин). Вперше в Україні виставка такої тематики частково адаптована для незрячих: є анотації шрифтом Брайля і тактильні зразки розроблені Кірою Степанович, фахівцем з тифлоадаптації виставок, старшим науковим співробітником Педагогічного музею України). 1 березня 2019 р. цю інноваційну експозицію відвідали Марина Порошенко та Міністр культури України Євген Нищук. (Автор фото: Віта Бойчук)

10. Популяризація досвіду музею по роботі з людьми з інвалідністю шляхом інформування про цей напрям діяльності на сайті музею (pmu.in.ua), сторінці музею у соціальній мережі Facebook (pedmuzua), на Громадському радіо, радіо «Культура», медіаплатформі «Слово громади» та ін.

Започаткувала і очолює цей напрям роботи Кіра Степанович, старший науковий співробітник музею.

Подяки:

Але реалізувати все вищезазначене було б нереально без співпраці з нашими дорогими колегами, за що висловлюємо слова щирої подяки надійним партнерам:

Незалежна асоціація психологів (президент Катерина Бояршинова),

Львівський обласний осередок всеукраїнської громадської організації «Українська Спілка Інвалідів – УСІ» (виконавчий директор Оксана Потимко)

Національна спілка театральних діячів України (голова Богдан Струтинський)

UNDP Ukraine / ПРООН

Музей історії міста Києва (генеральний директор Лариса Булавіна)

Державний політехнічний музей (директор Наталія Писаревська)

Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського (директор Ярослава Ткачук)

Наступний захід в межах цього напряму роботи – музейна зустріч «Доступний музей: інклюзія в музейному просторі» (соціальний освітній проект «Педагогіка позитиву») – відбудеться в експозиційній залі Педагогічного музею України 19 березня 2019 о 10:30.

Спікери:

Олексій Караманов, кандидат пед. наук, доцент кафедри загальної педагогіки та педагогіки вищої школи, Завідувач Лабораторії музейної педагогіки Львівського національного університету імені Івана Франка

«Сучасні підходи до організації проектної роботи в інклюзивному музейному просторі»

Леся Гарасим, заступник директора з питань розвитку Музею народної архітектури і побуту у Львові імені Климентія Шептицького;

Оксана Омельчук, вчений секретар  Музею народної архітектури і побуту у Львові імені Климентія Шептицького

«Музей на дотик» — долаємо бар’єри: особливості практичної реалізації інклюзивного проекту»

Тарас Процак, завідувач відділу зброї «Арсенал» Львівського історичного музею

«Впровадження інклюзії в культурно-громадському просторі м. Львова»

Лариса Гайда, провідний науковий співробітник Педагогічного музею України

«Презентація електронного інформаційного ресурсу «Музейна педагогіка»

Кіра Степанович, старший науковий співробітник Педагогічного музею України

«Адаптація виставок Педагогічного музею України для осіб з тяжкими порушеннями зору»

 

Запрошуємо до співпраці

Олександр Міхно,

директор Педагогічного музею України,

кандидат педагогічних наук