До 60-річчя журналу «Малятко» (1960, Київ)

Малятко, 6 червня 1998 рік

Малятко — перший щомісячний журнал для дітей дошкільного віку, що почав виходити українською мовою. Перший номер вийшов у січні 1960 року. На сьогодні журнал продовжує виходити.

Журнал був заснований українським письменником Борисом Харчуком (1931-1988), який став першим його редактором. Дописувачами журналу були такі  письменники, як Оксана Іваненко, Микола Вінграновський, Олесь Гончар, Петро Панч, Євген Гуцало, Борис Харчук, Марія Познанська, Грицько Бойко, Платон Воронько, Андрій М’ястківський, Василь Чухліб, Наталя Забіла та ін. Спеціально на замовлення «Малятка» писав вірші Дмитро Павличко. Зараз головною редакторкою працює Зінаїда Лещенко.

У 1988 році журналом було засновано премію імені Наталі Забіли. Щороку до Дня захисту дітей вона вручається найкращому письменнику і найкращому художнику, які публікувалися в «Малятку». Лауреатами премії ставали: Павло Глазовий, Анатолій Григорук, Тамара Коломієць, Зірка Мензатюк, Наталка Поклад, Оксана Кротюк, Василь Чухліб, Вадим Скомаровський, Анатолій Камінчук, Володимир Слєпцов, Ольга Сова,  Тетяна Димань та ін. Премію засновано з метою привернути увагу до проблем літератури саме для найменших дітей, пожвавлення творчого процесу та окреслення орієнтирів.

Сьогодні  у журнал «Малятко» пишуть прозові мініатюри Володимир Сенцовський та Іван Нікітченко, вірші — Василь Литвиненко, Володимир Верховень, Марія Пономаренко. Поезію та прозу приносять до редакції Наталка Поклад, Зірка Мензатюк, Валентина Бондаренко, Олена Полянська, Леся Мовчун та ін. В журнал пишуть також сучасні відомі українські автори Ліна Костенко, Анатолій Камінчук, Анатолій Григорук, Вадим Скомаровський, Тамара Коломієць, яка з подання «Малятка» в 2009 році стала лауреатом премії імені Лесі Українки.

Малятко, 1992 рік

Малятко, 1995 рік

Сучасне «Малятко» — це 24 сторінки якісного паперу проти «газетного» метелика, яким журнал був спочатку. «Малятко» пропонує загадки, розфарбовки, пісні з нотами, сценарії дитячих свят, кулінарні рецепти, конкурси: «Мої бабуся і дідусь», «Добра справа», «Чарівні пальчики», «Ми — маленькі українці». Традиційні рубрики: «Прочитай сам» і «Саморобка». На відміну від радянського періоду, тепер дошкільнят знайомлять з українськими цінностями та минувшиною, розповідають про різні країни та звичаї. А ще — вітають із днем народження, розміщуючи на сторінках фото іменинників. Журнал також активно проводить листування з дітьми.

Наразі тираж «Малятка» становить близько 30 000 примірників. Не зважаючи на відсутність матеріальної підтримки,  редакція дарує передплати бібліотекам та дошкільним закладам, а також влаштовує найрізноманітніші акції й конкурси.

« …жоден дитячий лист не залишається без уваги. Кожній дитині ми надсилаємо відповідь у фірмовому конверті, на яскравій Малятковій листівці. І коли наш читач отримує отаке персональне звернення, це для нього, та й для всієї родини, значна подія »
                                                                                                       — Зінаїда Лещенко

У фондах Педагогічного музеї України зберігаються такі видання журналу «Малятко»:

1. Журнал «Малятко» (збірка творів для дітей дошкільного віку), 1992 рік;
2. Журнал «Малятко» (збірка коміксів про бешкетних мишенят), 1995 рік;
3. Журнал «Малятко», 1998 рік (Травень, Червень, Липень, Серпень, Жовтень);
4. Журнал «Малятко», 1999 рік (Січень, Лютий, Березень, Квітень, Травень, Червень);
5. Журнал «Малятко», 2006 рік (Листопад, Грудень);
6. Журнал «Малятко», 2007 рік (Березень, Травень, Серпень, Грудень, Січень, Лютий, Березень).

Малятко, жовтень 1998 рік

Малятко, травень 1998 рік

Малятко, серпень 1998 рік

Малятко, січень 1999 рік

Малятко, лютий 1999 рік

Малятко, березень 1999 рік

Малятко, травень 1999 рік

Малятко, 1999 рік

Малятко, 2006 рік

Малятко, грудень 2006 рік

Малятко, 2007 рік

Малятко, травень 2007 рік

Малятко, серпень 2007 рік

Малятко, грудень 2007 рік

Малятко, січень 2008 рік

Малятко, лютий 2008 рік

Малятко, березень 2008 рік

Малятко, червень 1999 рік

Підготувала 

науковий співробітник

Єфімова В.