До 125-річчя від дня народження Миколи Єржківського (1894—1967), українського математика, публіциста

Єржківський Микола Миколайович народився 1 січня 1894 року в родині священика на Полтавщині. Середню освіту здобув у Прилуках, а вищу — на фізико-математичному факультеті Київського університету (1917 р.).

Педагогічну діяльність розпочав у 1917 р. в середніх школах Полтавщини. Викладав математику в Баришівській, Березанській гімназіях, а згодом, у Березанській 7-річній трудовій школі(1920) та на Березанських 3-річних Вищих педагогічних курсах (завідувач 1920—1923), працював київським окружним інспектором та секретарем профосвіти (1923—1929).

У 1926—1927 рр. працював у київських профшколах № 2 та № 4. З 1929 — завідувач педагогічною частиною та викладач математики у 2-й кооперативній профшколі Києва.

У 1930—1931 — викладач математики Київського книгарського технікуму, завідувач навчальною частиною Київських курсів підготовки викладачів для шкіл ФЗУ та лектор вищої математики цих курсів. З 1931 р. — заступник директора та завідувач навчальної частини Київського 1-го комбінату кооперативної освіти.

У 1931—1932 рр. — завідувач навчальної частини та лектор математики Київських вищих педагогічних курсів, штатний асистент кафедри математики Київського інституту профкооперації.

У 1932—1935рр. — асистент математики Київського вечірнього освітянського університету, Київського українського педагогічного інституту, доцент Київського польського педагогічного інституту, Київського хіміко-технологічного інститут харчової промисловості.

У 1931—1934 рр. в Київському інституті профкооперації працював разом з видатним математиком академіком Михайлом Кравчуком. Зберіглася «Характеристика роботи М. М. Єржківського», власноруч написана та підписана М. Кравчуком, де зазначено: «Його викладання відзначалось ясністю, систематичністю, високими вимогами, об’єктивністю оцінки знань. Він вів значну роботу в кафедрі математики по виробленню програм, робітних планів, виступав з методичними доповідями, рецензіями підручників і т. ін.»

Після Другої світової війни емігрував до США. У таборах для переміщених осіб у Німеччині та, згодом, у США займався журналістсько-публіцистичною діяльністю під псевдонімом Микола Очерет. Друкувався в календарях-альманахах товариства «Відродження» (Буенос-Айрес, Аргентина), щоденнику «Свобода» (Джерсі-Сіті, США), тижневиках «Новий Шлях» (Вінніпеґ, Канада), «Народня Воля» (Скрентон, США), «Хлібороб» (Куритиба, Бразилія), «Українські вісті» (Ульм, Німеччина), часописі «Наш Клич» (Буенос-Айрес, Аргентина), «Прометей» (Нью-Йорк,США) та ін.

Помер 11 квітня 1967 року в м. Сиракузи (штат Нью-Йорк, США).

Варто відзначити, що вищенаведена інформація вводиться в науковий обіг уперше завдяки невтомному популяризатору української математичної науки, професору Ніні Вірченко, яке передала у фонди Педагогічного музею України документи М. Єржківського, за якими вдалося частково відтворити його життєпис і педагогічну діяльність як викладача математики.

Пустовіт Т. П. Микола Єржківський. Енциклопедія сучасної України.

http://esu.com.ua/search_articles.php?id=19974

Очерет М. Відвідини в Баришівці. У кн. Безсмертні: Збірник спогадів про М. Зерова, П. Филиповича і М. Драй-Хмару / Редакція М. Ореста. — Мюнхен: Інститут літератури ім. Михайла Ореста, 1963. — С. 40—44. Pdf-файл

Підготував

провідний науковий співробітник музею

Віктор Гайдей

Атестат М. Єржківського

Диплом М. Єржківського

Диплом М. Єржківського

Рецензія акад. М. Кравчука на роботу М. Єржківського

Трудовий список М. Єржківського (обкладинка)

Характеристика акад. М. Кравчуком роботи М. Єржківського

Трудовий список М. Єржківського (фрагмент)