My Calendar

Week of Июн 29th

Понедельник Вторник Среда Четверг Пятница Суббота Воскресенье
28.06.2021
29.06.2021(1 event)

All day: Іоахим Генріх Кампе: 275 років

All day
29.06.2021

275 років тому народився Іоахим Генріх Кампе – німецький педагог, дитячий письменник, лінгвіст.

Кампе виріс у селищі Дінсен у Нижній Саксонії. Після закінчення школи, отримавши стипендію, вивчав протестантське богослов'я в Гельмштедті. Далі переїхав у Галле і продовжив там вивчати теологію.

Після навчання Кампе переїхав до Берліна як приватний вихователь у сім'ю Гумбольдта. Пізніше був учителем і директором відомого Філантропінума в Дессау, а згодом відкрив власний навчальний заклад біля Гамбурга.

Кампе поєднував репетиторство з активною письменницькою діяльністю й опублікував кілька творів для дітей. У своїх педагогічних творах він пропагував практичне виховання. Особливої ​​популярності Кампе зажив завдяки його адаптованому «Робінзону Крузо», що з'явився в трьох різних обробках. Він створив серію робіт для дітей та підлітків, спрямованих на певну вікову групу. Його публікації варіювались від  алфавіту до збірки про подорожі (переклади та власні), а також до посібників для хлопчиків та дівчаток.

В 1787 заснував власне видавництво.

В останні роки Кампе повністю присвятив себе німецькій мові. Його мовний пуризм проявився у пошуку німецьких термінів для запозичених слів та складанні німецького словника.

Іоахим Генріх Кампе помер 22 жовтня 1818 у віці 72 років.

30.06.2021
01.07.2021(1 event)

All day: Готфрід Вільгельм Лейбніц: 375 років

All day
01.07.2021

«Усе, що ми достовірно знаємо, полягає або в доказах, або в досвіді», - вважав німецький філософ, вчений, політик, дипломат Готфрід Вільгельм Лейбніц.

Він – один з найуніверсальніших геніїв в історії людства: залишив науковий спадок у математиці, механіці, філософії, теології, юриспруденції, історії, політиці, мовознавстві, геології, палеонтології, психології, педагогіці. До того ж написав також близько 20 тисяч листів до 1100 осіб, які у 2007 включено до Всесвітнього спадку ЮНЕСКО. 

У педагогіці Лейбніц сформулював принцип самостійності учня, наголошував на тому, що вчитель має навчити учня вчитися і виробити у нього потребу у постійному поповненні знань. Він критикував положення Дж.Локка про людську душу як "чисту дошку" (tabula rasa) і порівнював душу дитини з брилою мармуру, красу якої  може виявити майстер.

Досягнення Лейбніца з математики полягає у заснуванні математичного аналізу – диференціального та інтегрального числення. Він запропонував прийняту сьогодні символіку і термінологію. Це він увів позначення dх, d2x, dy/dx, ∫ та ін., придумав терміни "диференціал", "диференціальне числення", "інтегральне числення", "диференціальне рівняння", "функція", "змінна величина", "постійна величина", "координати", "абсциса", "алгебраїчні і трансцендентні криві" та ін. Лейбніц розв'язав ряд знаменитих задач, зокрема, про форму кривої найшвидшого спуску і ланцюгової лінії, вивів ряд для числа π, описав двійкову систему числення і передбачив перспективність її застосування в обчислювальній техніці. 

 

Народився Готфрід Вільгельм Лейбніц 1 липня 1646 у родині професора філософії моралі (етики) Лейпцизького університету, до якого він вступив у 1661 та за два роки отримав ступінь бакалавра філософії, захистивши на диспуті роботу "Метафізична диспутація про принцип індивідуума".

У наступні два роки, з 1664 по 1666, підготував і захистив три дослідження, отримавши послідовно ступені магістра філософії, бакалавра юриспруденції, магістра філософії proloco ("для даного місця") і вже 5 листопада 1666 блискуче захистив докторську дисертацію в Університеті Нюрнберга. У лютому 1667 йому присудили ступінь доктора обох прав (цивільного і церковного), а також запропонували зайняти кафедру на юридичному факультеті.

Жив і працював у Парижі, Лондоні. У 1682 з його ініціативи і за його активною участю у Лейпцигу почав виходити науковий журнал "Acta eruditorum". У 1684 він публікує свою першу статтю з математичного аналізу, а у 1686 – статтю про міру механічного руху. Працював і над філософськими проблемами, написавши "Роздуми про метафізику" (1686), "Нова система природи", "Нові досліди про людський розум" (1704), "Теодіцея" (1710), "Монадологія" (1714) та ін. 

Багато вчених і до сьогодні досліджують науковий спадок Лейбніца і залишають свої захоплені відгуки. Зокрема Б.Рассел (британський філософ, логік, математик) висловився про Лейбніца так: "Він був засновником математичної логіки, важливість якої він зрозумів ще тоді, коли вона ще нікому не була ясною"

Н.Вінер (американський математик-теоретик і прикладний математик) у книзі "Кібернетика" написав: "Якби мені довелося вибирати в анналах історії наук святого – покровителя кібернетики, то я вибрав би Лейбніца".

Дослідження спадщини Лейбніца приводять до дивовижних  відкриттів і в наші дні. Так, у 2014 виготовили механічну шифрувальну машину за описом Готфріда Вільгельма Лейбніца(див. http://philsci-archive.pitt.edu/8499/ та http://blog.hnf.de/herr-leibniz-und-seine-chiffriermaschine/ ).

Більш детальніше про життя та діяльність вченого можна дізнатися на сайті НТУУ "КПІ імені Ігоря Сікорського" у статті В. Миколаєнко "Універсальний геній Ґотфрід Вільгельм Лейбніц": https://kpi.ua/leibniz-about 

Бібліографічні матеріали, присвячені життю і науковій діяльності німецького вченого Лейбніца представлено у рекомендаційному списку літератури, підготовленого колективом бібліотеки Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки: http://194.44.187.2/eljourn/1/lejbnic.pdf

02.07.2021
03.07.2021
04.07.2021(1 event)

All day: Тьєррі Вільям Прейєр: 180 років

All day
04.07.2021

180 років від дня народження Тьєррі Вільяма Прейєра (Thierry William Preyer; 1841–1897), німецького фізіолога і психолога

Тьєррі Вільям Прейєр народився 4 липня 1841 в Англії. З 1859 навчався вГейдельберзькому університеті, приділяючи основну увагу фізіології і хімії, і 1862 отримавступінь доктора природничих наук. Закінчивши університет, він продовжив навчання вПарижі, Відні, Берліні та Бонні, де в 1867 отримав ступінь доктора медицини (дисертація булаприсвячена властивостям гемоглобіну). З 1867 Прейєр працював в Єні: до 1888 займав постдиректора Інституту фізіології, а з 1869 також був професором фізіології Єнськогоуніверситету, де викладав до 1893. Був один з редакторів провідного на той часпсихологічного «Журналу психології і фізіології органів чуттів» («Zeitschrift fuer Psychologie und Physiologie der Sinnesorgane»).

У 1873 в аналітичній статті, присвяченій феномену тимчасового припиненняжиттєдіяльності, В. Прейєр запропонував термін «анабіоз». Однак ця робота не викликалапомітного інтересу у науковців того часу. Вчений продовжив свої дослідження з широкого кола питань загальної біології, ембріології, фізіології, психології та психотерапії.

Найбільшу популярність В. Прейєр здобув після видання в 1882 книги «Душа дитини» («Die Seele des Kindes»), в якій виклав спостереження за своїм сином від моменту народження до 3-х років. Книга висвітлювала стадії розвитку органів почуттів, моторики, волі, мислення і мовлення у дитини. Праці В.Прейєра поклали початок систематичним дослідженням розвитку особистості.

«Душа дитини» В. Прейєра (її перша частина) була вперше перекладена російською мовою 1891 професором Київського університету Іваном Сікорським, який був одним із піонерів досліджень з дитячої психології.

Переклад книги В. Прейєра і популяризація її змісту сприяли зростанню інтересу до проблем вивчення дитинства, організації нових оригінальних досліджень в цій царині, поширенню своєрідного жанру – щоденників розвитку дитини, створюваних батьками

         Помер Вільям Прейєр 15 липня 1897 у Вісбадені, Німеччина.