Самуїл Шатуновський: 160 років

Самуїл Шатуновський: 160 років

All day
25.03.2019

Самуїл Йосипович Шатуновський народився 25 березня 1859 в с. Велика Знам’янка (нині Запорізька область).

У 1877 закінчив повний курс Херсонського реального училища, а в 1878 — додатковий (8-й) клас (у Ростові). Не маючи гімназійної освіти, він був позбавлений можливості, за тодішніми правилами, вступити до університету.

Вступає до Петербурзького технологічного інституту, згодом переходить до Інституту інженерів шляхів сполучення. Але техніка мало цікавила юнака. Покинувши технічну освіту, записується як вільний слухач до Петербурзького університету, де читали лекції видатні математики П. Чебишов та його учні: О. Коркін, Є. Золотарьов, Ю. Сохоцький. Через брак коштів не зміг оформити своє офіційне становище в університеті.

1884—1885 р. виїздить до Швейцарії, де слухає лекції відомого алгебриста В. Вебера.

Але знову ж таки за браком коштів мусить вернутися до Росії. Проводить приватні уроки в Катеринославській та Бесарабській губерніях, перебуваючи далеко від бібліотек та наукових центрів. Незважаючи на це, він тоді ж пише свої перші наукові роботи. З 1892 починає співпрацювати з журналом «Вестник опытной физики и элементарной математики» (ВОФЕМ). Зокрема публікує цікаві статті з елементарної математики «Про вимірювання прямолінійних відрізків і побудову їх за допомогою циркуля та лінійки» та «Методи побудови задач прямолінійної тригонометрії». На перші наукові робити Шатуновського звернули уваги одеські математики, які запросили його до Одеси, куди він переїздить 1893.

З 1895 виступає з повідомленнями з питань обґрунтування математики на засіданнях математичного відділення Новоросійського товариства природознавців, стає його членом 1897, а згодом секретарем (1898—1914).

С. Ярошенко, І. Слешинський, І. Тимченко, В. Каган надавали велику підтримку С. Шатуновському, допомагали при влаштуванні на роботу. В 1905 вони виклопотали йому спеціальний дозвіл міністерства на складання магістерського іспиту, який Шатуновський в 1904 успішно склав і був зарахований приват-доцентом (1905—1920) кафедри чистої математики Одеського (Новоросійського) університету, де читав лекції до його розформування, одночасно викладаючи також на Вищих жіночих курсах, в училищі Х. Гохмана, читає публічні лекції.

У 1917 він друкує докторську дисертацію на тему «Алгебра як учення про порівняння по функціональних модулях», де виклав теорію Ґалуа на нових засадах і 1919 захищає її.

З 1920 С. Шатуновський викладає в Інституті народної освіти, з 1921 — професор, з 1922 — завідувач кафедри алгебри.

1922—1925 — професор та завідувач кафедри математики Одеського політехнічного інституту, викладає там також на робфаці і в Хіміко-фармацевтичному інституті.

С. Шатуновський очолював секцію математичного аналізу та алгебри Одеської науково-дослідчої кафедри математики при Інституті народної освіти. Подарував математичному кабінету ІНО власну математичну бібліотеку.

С. Шатуновський ув одним із засновників і діяльних співробітників одеського видавництва «Матезис» (Mathesis) (1904—1925). Перекладав і редагував чимало видань для цього видавництва. За лекціями Шатуновського був створений підручник «Вступ до аналізу». (Матезис, 1923).

Основні наукові дослідження Шатуновського належать до алгебри, теорії чисел, математичного аналізу та проблем обґрунтування математики. Працював над узагальненням поняття границі. Був одним із перших основоположників конструктивних напрямів сучасної математики.

У 1897—1898 роках Шатуновський, незалежно від Гільберта та одночасно з ним, виклав власне аксіоматичне обґрунтування теорії площин, а також обґрунтування поняття об’єму багатогранника як деякого інваріанту без залучення теорії границь. Надалі інтерес до проблем обґрунтування математики став визначальним у творчості вченого.

Із статтею про С. Шатуновського можна ознайомитись за посиланням

http://www.mathnet.ru/links/a9bf13d57d9d50874ba61dbc2804fcfc/rm7108.pdf

З книгами видавництва «Матезис» можна ознайомитись за посиланням

http://www.mathesis.ru/books/2/yearasc/

Посилання на статті у ВОФЕМ:

http://www.vofem.ru/ru/authors/901/

 

View full calendar

This entry was posted in . Bookmark the permalink.