190 років тому народилася Олена Блаватська (1831–1891), філософиня, письменниця, мандрівниця

190 років тому народилася Олена Блаватська (1831–1891), філософиня, письменниця, мандрівниця

All day
12.08.2021

Олена Петрівна Блаватська (дівоче прізвище – Ган) народилася 12 серпня 1831 року в Катеринославі  (тепер Дніпро) в аристократичній родині. Раннє дитинство пройшло у Катеринославі. Далі йдуть численні переїзди (у зв’язку зі службою її батька Петра Гана – капітана батареї кінної артилерії) по Катеринославській, Полтавській, Київській губерніях. У 1846 родина переїжджає до Тифлісу (Тбілісі), де влітку 1849 Олена Ган одружилася з 39-річним дворянином з Полтави – Никифором Васильовичем Блаватським. Він народився у 1809, закінчив полтавську гімназію для дворянських дітей, а потім став чиновником цивільного губернатора. Переведений у 1829 на Кавказ, Блаватський служив у армії, виконував дипломатичні доручення у Персії. Після відставки у 1864 жив у своєму маєтку під Полтавою. Подальша доля його невідома.

Проте сімейне життя не склалося. Через кілька місяців після одруження, залишивши чоловіка, Олена Блаватська вирушила у мандри світом. Вона побувала у Туреччині, Греції, Єгипті, Франції, Німеччині, Англії, Північній і Південній Америці, Японії, Індії. Кілька разів за часи подорожей поверталася до Росії (1858-1864, 1865-1868 і 1872-1873), відвідувала рідних у Петербурзі, Тифлісі, Одесі, а також у Катеринославській губернії.  У одному з листів О. Блаватська згадує і про відвідування Києва.

         1873 вирушила до США. Заснувала в Нью-Йорку Теософічне товариство, яке задекларувало «універсальну релігію», братерство людей, самовдосконалення під містичною опікою духовних наставників-«махатм», пошук утрачених раніше знань і незвіданих виявів природної сили. Головну квартиру товариства перенесла до Індії, куди прибула 1879. Редагувала часопис «Тheosophist» («Теософ»). Видавала твори з викладом свого вчення, зокрема «Розкрита Ісіда» («Isis Unveiled», 1877). Її твори перекладені на всі європейські мови, а також на іврит, арабську, тамільську, гінді, китайську, японську, в'єтнамську та багато інших.

Померла Олена Блаватська 26 квітня 1891 у Лондоні.

Цитати з праць Олени Блаватської:

  • Вся наше велич – у думках. Так давайте ж мислити про прекрасне, бо краса – основа моральності.
  • Нехай людина перемагає гнів любов'ю, зло – добром, жадібність – щедрістю, а брехню – Істиною.
  • У людини немає більш цінної власності, ніж піднесений ідеал, до якого вона невпинно сходить, і відповідно до якого вона формує свої думки і почуття, і будує – а це краще, що вона може робити, – своє життя.
  • Звільни розум від зла і наповни його добротою.
  • Все закінчується і минає, лише Істина безсмертна і живе вічно.

Музейний центр О.П. Блаватської та її родини (відділ Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького): https://www.dnipro.libr.dp.ua/museum_esoteric_collection_memorial

View full calendar

This entry was posted in . Bookmark the permalink.