Абдурешид Медієв: 140 років

Абдурешид Медієв: 140 років

All day
25.02.2021

140 років від дня народження Абдурешида Медієва (1881–1912), кримськотатарського суспільно-політичного діяча, педагога

 Абдурешид Медієв народився 25 лютого 1881 (за ін. даними – 1880) в с. Караджанай Перекопського повіту. Початкову освіту отримав у традиційному кримсько-татарському початковому закладі – мектебе, закінчив Сімферопольську татарську учительську школу. Педагогічну  діяльність розпочав учителем в школі для кримських татар в Ермені-Базарі (нині Армянськ). Багато років його життя було пов'язано з Карасубазаром (нині Білогірськ).

Абдурешид Медієв був журналістом, письменником, громадським діячем, мусульманським активістом, політиком. У 1906 обраний заступником голови міської думиКарасубазара, в 1907-1912 став її головою (став першим кримським татарином – міським головою). Завдяки його роботі на цій посаді в місті з'явилася перша електростанція, були проведені роботи із благоустрою територій, мережі водогону, відкрився будинок культури. Заснував в Карасубазарі «Джемієт і Хайріє» («Благодійне товариство»), метою якого буладопомога у відкритті навчальних закладів для кримських татар. Товариство заснувалонаціональну бібліотеку, сприяло направленню найбільш талановитих молодих людей нанавчання за кордон (у Стамбул). А.Медієв був учасником місцевих з'їздів кримських татар. За активну суспільну діяльність був арештований і поміщений у Сімферопольську тюрму. На цей час він уже був авторитетним громадським діячем. Тому його звільнення з тюрми 31 жовтня 1905 було сприйнято як звільнення героя революції.

Обирався депутатом Державної Думи (20 лютого — 2 червня 1907 року). Як депутат зробив кілька публічних доповідей щодо стану та перспектив розвитку мусульманської думки в Російській імперії, зокрема «Мусульмани і Дума», «Свобода совісті і мусульмани», «Мусульманська школа в Росії».

А.Медієв      відомий   як   видавець   і   редактор   низки   кримськотатарських періодичних видань політичного змісту. Так, з травня 1906 стала виходити його газета «Ватанхадімі» («Слуга Вітчизни»). У листопаді 1907 він видавав російськомовний «Голосмусульманина». Ця газета виходила двічі на тиждень. Особливе місце у просвітянськійроботі А.Медієва займала журналістика. Вона була своєрідним віддзеркаленням йогосвітогляду, політичної й громадської позиції. Крім власних періодичних видань, вінпублікував свої статті на шпальтах бакинського «Каспію» й паризького «Мусульманина».

Абдурешид Медієв помер 16 травня 1912 у віці 32 років.

View full calendar

This entry was posted in . Bookmark the permalink.