Гуго Гаудіг: 160 років

Гуго Гаудіг: 160 років

All day
05.12.2020

160 років від дня народження Гуго Гаудіга (Hugo Gaudig; 1860–1923), німецького педагога, засновника педагогіки особистості

Гуго Гаудіг народився 5 грудня 1860 в містечку Штьокей (Гарц) у родині сільського священника та інспектора шкіл. Закінчив місцеву школу та гімназію в Нордгаузені. Далі вивчав теологію та філософію в університеті Галле. У 1883 захистив дисертацію «Основні принципи естетики Шопенгауера». У 1887 Гаудіг зайняв посаду в реальній гімназії в Гері, а в 1896 – директора вищої школи для дівчат та жіночої учительської семінарії в Галле. У 1900 Гуго Гаудіг став керівником вищої школі для дівчат, яка в тому ж році об’єдналася з жіночою учительською семінарією в Лейпцигу.

У 1907 Гаудіг очолив II міську школу для дівчат, яка перетворилася на практичний центр його реформаторської педагогіки. У центрі педагогічної системи Гаудіг бачив особистість. Процес навчання, на його думку, це вільна розумова діяльність, а вчитель має бути помічником-порадником. Учень сам повинен визначати мету, засоби та етапи своєї роботи. Найскладнішим, на думку Гаудіга, було те, як підвести дитину до самостійної діяльності. Педагог зазначав, що починати виховувати в учнів самостійність треба з першого шкільного дня. Центральним поняттям його педагогіки особистості було самовдосконалення. Учням, на його думку, вчитель має показувати лише шляхи, як можна самостійно набути знань. У школі Гаудіга особливе місце в навчальному процесі відводилося географії та краєзнавству. Свої педагогічні ідеї педагог викладав у публіцистиці та в численних доповідях під час подорожей по країні та за її межами.

Особливий вплив педагог-реформатор мав на країни Балтики. У 1922 Гуго Гаудіг відвідав Латвію на запрошення латвійських педагогів. У Педагогічному осінньому тижні в Ризі взяли участь понад тисяча педагогів. Серед кількох десятків праць Г. Гаудіга: «Дидактичні дрібниці» (1904), «Дидактичні прелюдії» (1909), «Погляд у майбутнє німецької школи» (1915), «Школа на службі становлення особистості» (1917) та ін. Школа Гаудіга після І світової війни вважалася центром німецької реформаторської педагогіки.

Помер Гуго Гаудіг 2 серпня 1923.  У 1927 школу, в якій він працював, було названо «школою Гаудіга». У 1933 нацистський режим заборонив діяльність школи. Лише у 1951 Шарлотта Мюллер, педагогиня і колишня учениця Гаудіга, ставши керівницею середньої технічної школи №1 у Лейпцигу, спробувала втілити в життя педагогічні ідеї свого вчителя. З її ініціативи в 1954 цій школі було присвоєне ім’я Гуго Гаудіга. Його ім’я носять також вулиці в Берліні, Дортмунді, Ольденбурі, Зольтау.

View full calendar

This entry was posted in . Bookmark the permalink.