Василь Кучабський: 125 років

Василь Кучабський: 125 років

All day
04.11.2020

125 років від дня народження Василя Кучабського (1895–1971), українського історика, громадського і військового діяча

Василь-Дмитро Васильович Кучабський народився 4 листопада 1895 у селі Волиця на Львівщині.  1900 родина Кучабських переїхала до Львова. Там після навчання в народній школі Василь вступив до цісарсько-королівської Академічної гімназії і закінчив її із відзнакою, після чого навчався у Львівському університеті на відділенні права та політології. В університеті він одразу ж поринув у студентське життя, зокрема й у нелегальну політичну діяльність. У 1913 студент Кучабський став співорганізатором таємної парамілітарної організації із промовистою назвою «Мазе­пин­ський курс мілітарний». Її учасники слухали лекції з військової справи, організовували польові навчання та стрільби. У рамках роботи в організації Кучабський під псевдонімом «Вука» написав кілька посібників із військової справи: «Теорія стрільби», «Сигналізація», «Розвідувальна служба» тощо. Це були одні з перших українських підручників з військової справи.

На початку Першої світової війни увійшов до Легіону Українськиї Січових Стрільців, згодом йому доручили командування сотнею УСС. У вересні 1916-го його сотня відзначилася у боях за Лисоню. 1916-го потрапив у полон до росіян і до 1918-го перебував у таборі для військовополонених у Волгограді. Він втік з табору і перебрався до Києва.  Тут, у складі Куреня Січових Стрільців брав участь у боях проти більшовиків.

 У 1923 емігрував до Німеччини, де 1930 у Берлінському університеті здобув ступінь доктора філософії. А в 1935  влаштувався працювати до університету міста Кіль. Саме в цей період, у 1930-х, сповна розкрилася інша сторона Кучабського: історика й політичного мислителя. Автор праць: «Україна і Польща», «Січові Стрільці. Воєнно-історичний нарис», «Українська дипломатія та держави Антанти в 1919 р.», «Симон Петлюра в світлі історії».

З середини 1944-го обриваються відомості про Василя Кучабського. Припускали, що його знищили НКВДисти.

Лише у 2007 року виявилося, що насправді Василь Кучабський помер власною смертю, до того ж аж у 1971 році. Наприкінці Другої світової війни родина Кучабських перебралася до німецького містечка Бланкенбург. І хоча Бланкенбург потрапив до радянської зони окупації, Кучабський працював спочатку в тамтешньому муніципалітеті, а потім учителював у місцевій школі. Як йому вдалося не потрапити під каток репресій, достеменно не відомо. Але ціна, яку він заплатив, виявилася величезною: до самої смерті Василь Кучабський уникав будь-яких контактів з українською еміграцією, тому його і вважали загиблим.

View full calendar

This entry was posted in . Bookmark the permalink.