Іоаникій Ґалятовський: 400 років

Іоаникій Ґалятовський: 400 років

All day
20.06.2020

Іоаникій Ґалятовський відомий український письменник-полеміст, педагог, мислитель, громадський і церковний діяч, яскравий представник української духовної культури другої половини XVII ст. Народився на Волині. Освіту здобув у Києво-Могилянській колегії, пізніше викладав у ній риторику. З 1659 по 1669 рр. обіймав посаду ректора колегії. Із 1669 р. й до кінця життя І. Ґалятовський ― архімандрит Єлецького монастиря в Чернігові.

Вчений відіграв значну роль для історико-педагогічної думки України другої половини XVII ст. Іоаникій Ґалятовський був автором першого підручника з гомілетики (теорії проповіді) ― трактату «Наука албо способ зложення казання». Це посібник з гомілетики, за яким протягом багатьох десятиліть духовні особи навчалися теорії проповіді. Мета підручника полягала в тому, щоб священники, за зразком, могли складати і проповідувати казання на неділі та свята. Трактат увійшов до відомої збірки автора «Ключ розуміння» (1659) і був надрукований в друкарні Києво-Печерської лаври. За ним навчалися не лише в Україні, а також Білорусі та Росії.

Проповідь Ґалятовського вперше в історії української гомілетики набуває характеру літературного твору, зближується з західноєвропейською католицькою проповіддю. Його проповіді були побудовані за логічними схемами і містили чимало цитат античних і новітніх авторів. Щоб справляти бажане враження на свою паству, навчати її, переконувати і зворушувати, Ґалятовський використовує легенди, апокрифи, хроніки, книги «о звірях, птахах, гадах, рибах...» тощо. Характерною особливістю його проповідей була насиченість оповіданнями з елементами таємничості, незвичайності й загадковості.

І. Ґалятовський був автором близько 20 творів. Усі вони вийшли друком за життя автора, а збірка проповідей "Ключ розуміння" перевидавалася тричі. Творчий доробок діяча свідчить про його широку ерудицію, глибоку обізнаність з найкращими зразками світової наукової, полемічної та історичної спадщини.

Помер Іоаникій Ґалятовський 12 січня 1688 р. в Чернігові, де й похований.

В експозиції Педагогічного музею України представлені матеріали, що висвітлюють діяльність І. Ґалятовського в період ректорства у Києво-Могилянській колегії.

View full calendar

This entry was posted in . Bookmark the permalink.