Вільям Беренштам: 180 років

Вільям Беренштам: 180 років

All day
22.11.2019

22 листопада виповнюється 180 років від дня народження  Вільяма (Вільгельма) Беренштама - українського громадського діяча, педагога, ученого-археолога.

Народився В. Беренштам 1839 р. у Києві. Батько родини, почесний громадянин Києва, успішно займався торговельно-фінансовою діяльністю, був людиною заможною, а тому прагнув дати дітям добру освіту та знання іноземних мов. Юний Вільям спочатку навчався в елітарному київському приватному пансіоні Гедуена, а далі – в 1-й Київській гімназії. У 1862 В.  Беренштам успішно закінчив історико-філологічний факультет Університету св. Володимира у Києві.

Обравши кар’єру педагога, в подальшому два роки (до 1864) навчався на педагогічних курсах університету, спеціалізуючись на історії та географії. Під час навчання в університеті він брав участь в організації недільних шкіл для дорослих. Його підпис зустрічаємо під листом-подякою представників педагогічних рад Київських недільних шкіл від 8 січня 1861 р. Т. Шевченку за подаровані 50 примірників «Кобзаря». Володимир Науменко щодо процесу формування національної ідентичності Беренштама зауважив: «… ні за походженням, ні за родовими традиціям не маючи в собі задатків національної української стихії, він, виключно керуючись уявленням про призначення людей, що виросли і виховалися в Україні, при лучився до української партії і до того зріднився з її ідеями, що все своє подальше життя, куди б не закидала його доля, залишався самим щирим і переконаним українським націоналом».

Незважаючи на його палку любов до Києва, життя Вільяма Людвиговича виявилося мінливим і мандрівним. З 1865 по 1868 він служив в Кам'янці-Подільському учителем історії. Потім повернувся до Києва, викладав деякий час географію в Київській військовій гімназії. У 1868–1879 громадська праця В. Беренштама була тісно пов’язана зі Старою (Київською) громадою. Друкувався він головним чином у журналі «Киевская старина». З осені 1880 він уже в Петербурзі, викладач у Першій військовій гімназії та Петербурзькому учительському інституті; був серед засновників «Відділу для сприяння самоосвіті» при Педагогічному музеї військово-навчальних закладів, співзасновником «Благодійного товариства для видання загальнокорисних і дешевих книжок»; зібрав колекцію рукописів Тараса Шевченка («Щоденник» та інші твори). Завдяки наполегливим клопотам отримав дозвіл цензури на видання найбільш повного на той час у межах Російської імперії тексту «Кобзаря» (1883–1884). Все своє життя Вільям Беренштам усно і друковано пропагував твори Шевченка.

У 1898 В. Беренштам за станом здоров'я вийшов у відставку та повернувся нарешті до улюбленого рідного Києва, відновивши членство у Старій громаді. Як член словарної комісії Старої Громади (разом із Єлисеєм Трегубовим та Євгеном Чикаленком) 14 лютого 1902 р. поставив підпис під угодою між часописом «Киевская старина» та Борисом Грінченком щодо завершення останнім роботи над словником української мови.

Помер Вільям Беренштам 23 листопада 1904 року. Похований на Байковому цвинтарі в Києві. Могила до нашого часу не збереглася.

View full calendar

This entry was posted in . Bookmark the permalink.