Мандрівка музеєм історії села Захарівка Світловодського району Кіровоградської області

01У середині листопада 2014 р.  було здійснено експедицію до унікального музею історії села Захарівки Світловодського району Кіровоградської області.

sckirai

Л.С. Шкірай

Творцем, невтомним збирачем колекції музею є вчителька Любов Семенівна Шкірай. Народилась вона у селі Тарасівка Гребінківського району Полтавської області. Після закінчення школи навчалась на історичному факультеті Полтавського державного педагогічного інституту. У 1974 році отримала направлення на Кіровоградщину, до Червоновершської середньої школи Компаніївського району, де розпочала свою трудову діяльність. 1977 року переїхала до села Захарівки Світловодського району, де живе і працює донині.

У школі захопилась краєзнавчо-дослідницькою роботою, організувала клуб «Пошук», на основі його матеріалів було створено музей бойової слави, який відкрили 8 травня 1980 року (до 35-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні). За багато років фонди музею значно розширились і в 1994 році для музею було виділене приміщення колишнього сільського дитячого садка. А в 1996 році шкільний музей отримав звання «Народний». Далі музей «виріс», отримавши статус державного, Любов Семенівну призначено на посаду його директора.

До музейної колекції входять більше 20 тисяч предметів, але музей цікавий не тільки кількістю, а й неймовірним розмаїттям зібраних речей.

02Це сільськогосподарські знаряддя праці – орної і ручної обробки ґрунту, сівби, збирання та складання збіжжя й сіна, молотьби, переробки сільськогосподарської продукції; реманент наших дідів і прадідів, знаряддя для промислів й ремесел – мисливства, рибальства, скотарства, ткацтва; засоби пересування та транспортування вантажів; предмети умеблювання господарського та кухонного начиння тощо.

Експонується виставка раритетів телевізійної та радіоапаратури, а також фотоапаратів, кіноапаратів.

03 04
 05  06

Унікальною є колекція годинників – будильників, наручних, настільних та настінних. (Фото 07, 08, 09,10)

07 10
08 09

Експозиція також демонструє процес розвитку краю від найдавніших часів до сьогодення, наприклад «Історія нашого краю в первісну епоху».

11 12

Окрема зала присвячена особливостям розвитку Світловодського району, історії затоплення частини його території при будівництві Кременчуцької ГЕС, непростим часам переселення мешканців.

13 14
15 16

Значну дослідницьку роботу здійснено щодо збору матеріалів про жителів села, його трударів. В архіві музею зберігаються постанови, накази, розпорядження правління колгоспу ім. Ю. Гагаріна. Документиособовогопоходження односельчан: автобіографії, метричнідовідкиокремихгромадян села, трудові книги 30-х-50-х років минулого століття, посвідченняветераніввійни та праці, листування. Родиннідокументижителівзатопленихсіл (переселенців),трудові нагороди односельчан, грамоти, похвальніграмоти, дипломи. У фондах також зберігається 1,5 тис.фотографій (кінець ХІХ-ХХ ст.) старожилів села, історії села, колгоспу і школи. На відеокасетизаписано спогадиочевидців голодомору, відкриттяпам’ятного знаку жертвам голодомору. Окремо висвітлено історію Захарівської сільської ради.

У кімнаті бойової слави детально розповідається про історію створення та діяльність 116 Харківськоїстрілкової дивізії періоду Великої Вітчизняної війни, увічнено пам’ять жителів села та району – фронтовиків, удів, остарбайтерів, дітей війни.

Розділи музею презентують історію села та його мешканців не тільки хронологічно, а й тематично через окремі колекції, наприклад, привертає увагу нумізматична колекція.

17 18

19Серед особливих раритетів – особисті речі земляка, уродженця села Павлівки, космонавта Юрія Маленченка.

21Умузеї відкрито експозицію заслуженого балетмейстера України Дмитра Коновалова. Експонуються листівки, програми його концертів, запрошення.Зібрано чималу колекцію платівок 50-80-х років минулого століття. Діти із задоволенням слухають музику, яка була популярною в роки юності дідусів, бабусь, їхніх батьків. Тим паче, що враження підсилюють і різноманітні музичні інструменти.

2022Особливий інтерес викликає виставка «Рушники – багатство нашої країни», яких у музеї більше 500, а також роботи жительки міста Знам’янка, відомої вишивальниці Раїси Айвазовської. До речі, спеціально для музею вона вишила рушник. 

24Основним видом освітньої роботи є екскурсійна: музей відвідують тисячі гостей– це, переважно, учні й студенти району та області. Найбільшпоширеними є оглядовіекскурсії, під час яких проводиться загальний показ музею. Також проводяться тематичні екскурсії, уроки, заняття гуртків. Великий інтерес викликають краєзнавчі читання, зустрічі з ветеранами війни та праці, із цікавими людьми. Вже стало традицієюпроведенняпрограм «Мить» та «До 50-ти і старші». Особливою популярністю користуються уроки народознавства –«Українська хата», «Українськасвітлиця», «Побутукраїнців». Ексурсії проводять не тільки працівники музею, а й учні школи – юні екскурсоводи.

Формується музейна бібліотека, де дбайливо збираються видання з історії рідного краю, це – довідники, підшивки районних («Вісті Світловодщини») і обласних («Народне Слово») газет, книги краєзнавців-дослідників.

Постійно поповнюється експозиція з історії Захарівської школи. Музей, ставши державним, залишається рідною домівкою для школярів та їхніх батьків, тут працює гурток «Музеєзнавство» від районного Центру дитячо-юнацької творчості.

Колектив музею неймовірно патріотичний, працьовитий, завзятий і завжди радий гостям.

25

Як дістатись: З автостанції міста Олександрії Кіровоградської області відправляються автобуси: середа, п’ятниця, субота, неділя – Олександрія-Іваново (до Захарівки),Олександрія-Захарівка, Олександрія-Нікольськ.

ІзСвітловодська автобусом: Світловодськ-Іваново (до Захарівки) – щодня.

Порядок роботи: Музей працює з 9.00 до 18 годин. Перерва з 13 до 14 годин. Вихідний – неділя.

Підготувала Л. Гайда за матеріалами електронного ресурсу:

http://sv.kr-admin.gov.ua/index.php?id=29

та на основі особистих вражень