День школи в музеях м. Львова

21 березня 2014 року у музеях Львова – Львівській національній галереї мистецтв ім. Б. Возницького, Національному музеї у Львові ім. А. Шептицького, Львівському історичному музеї та Художньо-меморіальному музеї І. Труша відбулися цікаві заходи у межах «Дня школи в музеях міста Львова», присвяченого 200-річчю від дня народження видатного українського поета, письменника, художника, громадського та політичного діяча, фольклориста Т. Г. Шевченка.

Символом «Дня школи в музеях міста Львова» стали слова Ліни Костенко: «Кобзарю, знов до тебе я приходжу, бо ти для мене совість і закон», а змістом – серія надзвичайно продуктивних музейних уроків з учнями 3–11 класів львівської середньої загальноосвітньої школи № 50 ім. А. Макаренка у межах проектів «Освіта через мистецтво», «Школа і музей: працюємо разом» та діяльності Лабораторії музейної педагогіки Львівського національного університету імені Івана Франка.

Зокрема, у Львівській національній галереї мистецтв ім. Б. Возницького                  (у співпраці із завідувачем відділу промоції п. І. Новаківською) було проведено два інтегрованих уроки з учнями восьмого і 11 класів на матеріалах фотовиставки львівського митця Василя Пилип’юка «Україна – земля Тараса». Усі уроки мали інтерактивний характер й були побудовані на основі безпосередньої взаємодії учнів з музейною експозицією у ході пошукової діяльності.

Після актуалізації опорних знань та визначення форми роботи (творче завдання) учні вивчали матеріали фотовиставки під кутом зору аналізу репродукцій живописних полотен Кобзаря, його поезій та фотографій тих же самих місць й сюжетів, але через двісті років. Наприкінці заняття, презентуючи свій досвід, учні активно обговорювали побачене, читали поезії, співали пісні, коментували фото автентичних шевченкових місць.

Аналогічні заходи відбулися у Національному музеї ім. А. Шептицького                 (у співпраці із завідувачем сектору культурно-освітньої роботи п. І. Різун та старшим науковим співробітником О. Гринів), де було представлено понад 80 творів малярства, скульптури та графіки Тараса Шевченка, у тому числі 14 його оригінальних робіт.

Учні третього і четвертого класу на уроці «Шевченко – художник» мали можливість ознайомитися й порівняти два автопортрети Тараса Григоровича, виконаними у техніці офорту (різновид різьби по металу); побачити відеоінсталяцію Сергія Проскурні «Наш Шевченко», у якій представлено 365 уривків із творів Шевченка, прочитаних відомими людьми.

Учні десятого класу також вивчали автопортрети Кобзаря, але вже у ході перегляду мультимедійної презентації та ознайомлення з поезією Р. Лубківського «Вся молодість вернулася моя»; мистецькою Шевченкіаною Василя Касіяна «Коліївщина», «Гайдамаки», «Юродивий», «Гамалія». Усе побачене обговорювалося у формі дискусії.

Для одинадцятикласників було проведено інтегрований урок української літератури і англійської мови «Від підмайстра до академіка», на якому учні із допомогою вчителя та екскурсовода аналізували офорти Т. Г. Шевченка, розкривали їх основний мотив та сюжетну лінію.

У Львівському історичному музеї було проведено тематичні екскурсії для учнів 6-х класів «Заповіді Кобзаря», а у Художньо-меморіальному музеї І. Труша – майстер-клас і екскурсію для п’ятикласників «Шевченкіана у творчості Івана Труша».

Цікаво, що майже усі уроки відбувалися у безпосередній співпраці вчителя-предметника і музейного працівника, що стало вже гарною традицією для середньої загальноосвітньої школи № 50, яка була представлена не лише учнями та вчителями, а й шкільною адміністрацією.

За словами організатора заходу, Заслуженого вчителя України, вчителя-методиста ЗСШ № 50 м. Львова п. Ірини Ласкій, школа має значний досвід організації масових музейно-педагогічних заходів, спрямованих на активну участь учнів різного віку у різних формах роботи – інтегрованих уроках на експозиції, уроках-панорамах, екскурсій, сіті-квестах, який може слугувати чудовим прикладом ефективної співпраці школи і музею для усієї країни. Усе це стало можливим завдяки чітко налагодженій співпраці адміністрації школи, творчої групи вчителів, творчої ради учнів, батьків та випускників школи, творчої майстерні вчителів, митців і науковців м. Львова. Зазначені заходи відбуваються у межах обласних проектів «Освіта через мистецтво», «Школа і музей: працюємо разом» та у співпраці з Лабораторією музейної педагогіки Львівського національного університету імені Івана Франка.

Олексій Караманов – кандидат педагогічних наук,

доцент кафедри загальної та соціальної педагогіки

Львівського національного університету імені Івана Франка.