Виставка «Костянтин Ушинський та Україна»

20 лютого 2013 року в Педагогічному музеї України урочисто відкрилася виставка «Костянтин Ушинський та Україна», присвячена 190 — річчю від дня народження К. Д. Ушинського, видатного педагога, засновника наукової педагогіки й народної школи, автора праць з теорії та історії педагогіки.
З вітальним словом виставку відкрив директор Педагогічного музею України В.П. Малюга та Л.Д. Березівська — учений секретар Інституту педагогіки НАПН України, доктор педагогічних наук, професор.
Серед гостей презентації були присутні: А. М. Доркену — завідуюча філії ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського, викладачі та студенти Київського університету імені Бориса Грінченка.
Завдяки фондам музею та наданим матеріалам з філії бібліотеки ім. Сухомлинського стало можливим представити виставку, мета якої, показати через представлені матеріали життєвий та творчий шлях К. Д. Ушинського, акцентувавши увагу на його ставленні до України; популяризувати творчу спадщину педагога. Виставка складається з кількох розділів: «Українські стежини біографії К.Д.Ушинського», «Науково-педагогічний доробок К.Д. Ушинського», «Вшанування пам’яті видатного педагога».
У І розділі виставки йде мова, про те, як К.Д.Ушинський уболівав за долю української мови, за долю народних шкіл в Україні, як глибоко відчував кровну спорідненість з рідною землею.
Дитячі й юнацькі роки майбутнього педагога минали в містечку Новгороді-Сіверському Чернігівської губернії, у батьківському маєтку на березі Десни. Представлені на виставці фото — будинок Ушинських у м. Новгороді-Сіверському і загальний вигляд урочища «Покровщина», зокрема ріка Десна — дають нам змогу уявити красу серед якої зростав Костянтин Ушинський.
Україна увійшла в розум та серце майбутнього педагога. Саме його мати, керувала початковим навчанням сина, ввела його у світ українства, пробудила в нього допитливість, інтерес до читання, прищепила любов до України. Міцний фундамент знань і шанобливе ставлення до науки дало К. Ушинському навчання в Новгород-Сіверській гімназії, де він здобув середню освіту.
Привертають неабияку увагу — наявні на виставці, оригінали прижиттєвих праць педагога. Ушинський був редактором часопису «Журнал Министерства народного просвещения». Він перетворив його на цікавий науково-педагогічний журнал. Тут надрукував ряд своїх відомих статей, які можна побачити, наприклад — «Праця в її психічному і виховному значенні» (за 1860р.); також він співпрацював з іншими журналами, наприклад, в «Журнале для воспитания»за 1857р. стаття «Про народність в суспільному вихованні” .
Науково-педагогічний доробок К. Д. Ушинського протягом багатьох років не втрачає своєї актуальності. На його ідеях зросли і змужніли українські педагоги М. О. Корф, Х.Д.Алчевська, Г.Г.Ващенко, Б.Д.Грінченко, С.В. Васильченко, Т.Г.Лубенець, А.С.Макаренко, С.Ф.Русова, В.О.Сухомлинський. Спадщину вченого досліджували М.М.Грищенко, М.С.Гриценко, М.Ф.Даденков, С.Х.Чавдаров, М.Л.Рибакова, С.А.Литвинов, М. Я. Антонець,Л. Д. Березівська та багато ін., що знайшло своє відображення в експозиції нашої виставки.
У ІІІ розділі виставки, представлені — фотоалбом М.С. Гриценка, який він зробив власноруч, інформація про заклади на Україні, які названі ім. К. Д. Ушинського, фотографії, а також цікаві книги сучасних авторів, статті з журналів і газет, що розкривають тему «Вшанування пам’яті видатного педагога». Привертає увагу «медаль К. Д. Ушинського» НАПН України, яка заснована 2005 р. і передруковані статті з одеських газет ХІХ ст. «Новоросийский телеграф», «Одесский вестник», де повідомляється, що Ушинський помер в Одесі на 47 році життя. К. Д. Ушинського поховали в Києві, на березі Дніпра, біля Видубицького монастиря, так як заповів сам Ушинський.
К. Д. Ушинський відноситься до плеяди славетних українських педагогів і належить Україні, з якою завжди був кровно і духовно позв’язаний. Його ім’я настільки ввійшло у вітчизняний історико — педагогічний контекст, що сьогодні не можливо собі уявити історію педагогічної науки без цієї постаті.

Рудницька Тетяна Олександрівна,
старший науковий співробітник музею