«Розвиток творчої особистості дитини»

(до 95-річчя від дня народження Сухомлинського Василя Олександровича — українського педагога, вченого, письменника)

Урочисте відкриття виставки

У 2013 році відзначається 95-та річниця  від дня народження Василя Олександровича Сухомлинського, який був непересічною творчою особистістю й увійшов у пантеон відомих постатей України як талановитий педагог, науковець, директор школи, письменник.  Співробітники Педагогічного музею, використовуючи фонди музею та матеріали з Державної науково-педагогічної бібліотеки імені В.О.Сухомлинського,  підготували виставку  «Розвиток творчої особистості дитини», присвячену ювілейній даті. Виставка проходить за підтримки  Української Асоціації імені Василя Сухомлинського. Також Верховна Рада України видала Постанову, в якій затверджено «урочисто відзначити на державному рівні 95-річчя від дня народження видатного українського педагога Василя Сухомлинського.»

Відкриває виставку Ольга Василівна Сухомлинська

17 вересня 2013 року відбулося урочисте відкриття виставки, яку відкрила академік-секретар відділення загальної педагогіки та філософії освіти НАПН України Ольга Василівна Сухомлинська. На відкритті виставки були присутні: Президент академії наук України Василь Кремень;  Директор Департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Олег Єресько; Голова Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Лілія Гриневич; Голова Української Асоціації Василя Сухомлинського Олександра Савченко;  Ректор Київського університету імені Бориса Грінченка Віктор Огнев’юк; Директор Інституту інформаційних технологій і засобів навчання Національної академії педагогічних наук України Валерій Биков;  директори та співробітники підвідомчих установ Академії, почесні гості.

Презентацію матеріалів виставки здійснила старший науковий співробітник Педагогічного музею України Аліна Федорівна Малород, яка зазначила, що виставка складається з трьох розділів:

І. «Сторінки життєвого шляху Василя Олександровича Сухомлинського»;

ІІ. «Розвиток творчої особистості школярів за віковими групами (дошкілля, молодші школярі,  роки отроцтва, юність)»;

ІІІ. «Розвиток ідей  Василя Сухомлинського в сучасній освіті».

Презинтацію виставки проводить Малород Аліна Федорівна, с.н.с. педагогічного музею

В першому  розділі виставки висвітлено основні віхи життєвого шляху В.О.Сухомлинського, який народився в звичайній селянській багатодітній сім’ї. Він закінчив семирічну школу, потім екстерном Кременчуцький педагогічний інститут, а у 1938 році отримав Диплом Полтавського педагогічного інституту. Трудовий шлях Василь Олександрович розпочав вчителем української мови і літератури в Онуфріївській середній школі.

Перша вітрина

Матеріали першої вітрини (фото, документи) свідчать про те, що у 1941 році В.О.Сухомлинський йде на фронт, де в 1942 році отримує важке поранення, через яке змушений перейти в радянський тил. В м.Ува він займає посаду директора школи. Після війни разом із сім’єю повертається на Батьківщину, де з 1948 року й до самої смерті очолює Павлиську середню школу. Експонати виставки свідчать про численні заслуги Василя Олександровича перед Батьківщиною (Медаль «За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945гг.», Медаль «За доблестный труд в Великой Отечественной войне 1941-1945гг.», Медаль «За трудовое отличие», Медаль «За трудовую доблесть», Орден Леніна, Медаль «Двадцатилетие победы в Великой отечественной войне 1941-1945 гг.», Звання Героя Соціалістичної Праці, Медаль «50 лет Вооружённых сил СССР»,  Медаль «За доблестный труд. В ознаменование 100-летия со дня рождения В.И.Ленина») та за досягнення на педагогічній ниві («Відмінник народної освіти», Звання заслуженного вчителя УРСР, Медаль А.С.Макаренка).

Друга вітрина

У наступному розділі ― «Творчий розвиток особистості школярів за віковими групами (дошкілля, молодші школярі,  роки отроцтва, юність)» у  чотирьох вітринах розміщено численні фото, книги («Серце віддаю дітям», «Духовный мир школьника», «Батьківська педагогіка», «Листи до сина», «Народження громадянина»), статті в газетах («Неделя», «Людина і світ», «Ударна праця») та журналах («Радянська школа», «Советская педагогика», «Начальная школа», «Сов. молодежь»), які дають розуміння про розвиток творчої особистості дитини.

У книзі «Серце віддаю дітям» В.О.Сухомлинський пише, що основним засобом навчання в «Школи радості» — «Школи під блакитним небом» стали  уроки мислення серед природи, головною метою яких було навчити  дітей думати, розвивати мислення й мовлення дітей. В експозиції виставки представленні фото з уроків мислення, які проводив Василь Сухомлинський

Третя вітрина

Збірки казок учнів та фото з уроків складання та інсценізації казок свідчать про те, що засобом особистісного підходу до дітей стала казка – жива, яскрава, яка заволодівала свідомістю й почуттями дитини. Саме казка розвивала мислення, фантазію й дитяче  мовлення, розвивала творчу натуру дитини.

У статті «Народжується особистість», яка знаходиться в четвертій вітрині експозиції Василь Олександрович пише, що повноцінне виховання та розвиток дитини не можливо уявити без праці, яка є засобом для розумового, морального й естетичного навчання, а також засобом творчого розвитку дитини.

Четверта вітрина

Фото з навчально-виховних заходів теж можна побачити в експозиції. У Павлиській середній школі для учнів діяло близько 80 різноманітних гуртків, проводились лекції професійного спрямування для старшокласників, лекції підготовки до сімейного життя;  учні їздили на екскурсії у міста України, у музеї, на заводи та фабрики; у школі була вражаюча кількістю книг бібліотека.

Креативно представлений третій розділ ― «Розвиток ідей  Василя Сухомлинського в сучасній освіті», який відображає як наші сучасники використовують ідеї Василя Олександровича та приклад «ідеальної» школи.  Через електронну презентацію можна познайомитись із дитячим садочком «Ялинка» імені Василя Сухомлинського, школою в Павлиші та Українським колежем імені В.О. Сухомлинського. Вони є прикладами сучасних навчальних закладів, де підтримуються та успішно реалізуються педагогічні принципи Василя Олександровича Сухомлинського.

Сьома вітрина

У останній вітрині експозиції можна ознайомитись із фото та збірниками наукових праць з виступами учасників Педагогічних читань «В.О.Сухомлинський у діалозі з сучасністю», які, починаючи з 1993 р.,  започаткувала Українська Асоціація імені Василя Сухомлинського. Цього року відбудуться ювілейні ХХ Всеукраїнські та VI Міжнародні педагогічні читання.

Після презентації експозиції відбулося  Урочисте зібрання до 95-річчя від дня народження видатного педагога В.О.Сухомлинського.

Виставка працюватиме до кінця жовтня 2013 року.

Аліна МАЛОРОД, старший науковий співробітник