Кобзаревий «Буквар»

6 березня 2014 року в Педагогічному музеї України відбулось урочисте відкриття виставки «Кобзаревий «Буквар», яка висвітлює педагогічні погляди Тараса Шевченка.

На урочисте відкриття виставки завітали студенти V курсу Інституту філології  Київського національного університету імені Тараса Шевченка. З вітальним словом до присутніх звернувся директор музею Олександр Міхно. Презентацію матеріалів виставки провела старший науковий співробітник музею Аліна Малород.

Експозиція складається з трьох розділів. У першому висвітлено ставлення Тараса Шевченка до дітей за допомогою малюнків, виконаних поетом в різні періоди життя: «Портрет дітей В.М.Рєпніна», «Діти М.І.Кейкуатова», «Портрет дівчини з собакою», малюнки з циклу «Байгуші». Представлено також рідкісне видання «Кобзарика» (1913 р.) — вірші Шевченка для дітей з відповідними ілюстраціями.

Другий розділ цілком присвячено останньому прижиттєвому виданню Тараса Шевченка — «Букварю южнорусскому» (1861 р.). Цей посібник граматики української мови створено Кобзарем спеціально для недільних шкіл. Було видано 10 000 примірників за власні кошти поета. Слід відзначити, що Тарас Григорович хотів видати й інші посібники ― із арифметики, географії та історії, але його планам не судилось здійснитись.

Завершує виставку розділ, де представлено дослідження педагогічних поглядів Тараса Шевченка: праці С.Чавдарова, П.Зайцева, С.Черкасенка, В.Яцюка, Б. Чайковського та ін.

Виставка працюватиме до кінця квітня 2014 року.

 

Аліна Малород

 

старший науковий співробітник

 

Педагогічного музею НАПН України